ریاضیکده | riyazikadeh

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

 

 

Abel : از جمله جوايز جديد در دنياي رياضيات است که از طرف آکادمي علوم نروژ به مناسبت بزرگداشت تولد نيلز هنريک آبي (Niels Nenrik Abel 1802-1829) از سال 2003 به مناسبت دويست امين سالگرد تولد اين رياضي دان به محققين رياضي اعطا مي شود.

Cole : براي پاسداشت خدمات پروفسور فرانک نلسون کول (Frank Nelson Cole) از موسسين انجمن رياضيات آمريکا، اين انجمن دو جايزه در زمينه هاي جبر و تئوري اعداد به رياضي دانان و محقيقن علم رياضي اعطا مي شود.

Eternity : نوعي پازل است که توسط کريستوفر مانکتون (Christopher Monckton) اختراع شد و شامل 209 تکه م يباشد که هر کدام يک چند ضلعي هستند که زواياي داخلي آنها 30 يا 60 يا 90 درجه مي باشد. اين پازل در سال 1999 در انگلستان معرفي شد و هدف آن ساختن پازل به گونه اي است که تشکيل يک دوازده وجهي - از نوع dodecagon - را بدهد. اين جايزه مبلغ يک ميليون پوند بود که در سال 2000 به دو رياضي دان که مسئله را حل کردند اعطا شد. چند سال بعد يک رياضي دان ديگر چيدمان ديگري از اين پازل را حل کرد و جايزه ديگري را نصيب خود کرد.

Fields Medal : اين جايزه بسيار شبيه به جايزه نوبل در رياضيات است. همانطور که ممکن است بدانيد جايزه صلح نوبل به رياضياي دانان اعطا نمي شود. اما Field Medal هر چهار سال يکبار از طرف اتحاديه بين المللي رياضيات به محققان رياضي اعطا مي شود. اين جايزه براي اولين بار در سال 1924 از طرف يک کنگره بين المللي در تورنتو (Toronto) تعيين شد. اين جايزه بالاترين جايزه و پاداش در زمينه رياضيات است که ممکن است به شخصي تعلق بگيرد. اين جايزه يک مدال طلا است که ارزشي معادل پانزده هزار دلار دارد.

IMO : در عالم رياضي جوايز بسياري در مسابقات بين الملي به برترين ها اعطا مي شود که شايد بزرگترين و معتبرترين آنها مسابقات بين المللي المپياد رياضي (The International Mathematical Olympiad) است. IMO مجموعه مسابقات همه ساله براي دانش آموزان دبيرستاني در کشورهاي مختلف انجام مي شود. اولين IMO در سال 1959 در رماني برگزار شد و به تدريج گسترش پيدا کرد بگونه اي که امروزه بيش از 80 کشور در آن شرکت مي کنند.

Putnam : از ديگر مسابقات مهم مي توان به مسابقات Putnam که در آمريکاي شمالي برگزار مي شود اشاره کرد. اين مسابقات براي داشنجويان راضي برقرار مي شود و همه ساله در اول دسامبر بيش از 2000 دانشجو در دو جلسه و در مجموع شش ساعت به حل 12 مسئله رياضي مي پردازند. اغلب مسائل سخت هستند و راه حل هاي عادي ندارند.

MCM : يا International Mathematical Contest in Modeling نوعي از مسابقات تيمي دانشجويي است. مسائل اين مسابقات اغلب توسط مسئولين دولتي يا دست اندرکاران صنعتي طراحي مي شود. بهترين راه حل ها در ژورنالها و مجله هاي معتبر منتشر مي شوند.

Nevanlinna : جايزه اي است که از طرف اتحاديه بين الملي رياضيات به محققين در زمينه علوم اطلاعات (Information Science) اعطا مي شود. افراد برنده همانند Field Medal جايزه دريافت مي کنند، اين جايزه براي اولين بار در سال 1983 در ورشو ارائه شد. اين جايزه به محققان در زمينه هايي مانند علوم کامپيوتر، زبانهاي برنامه نويسي، مدل سازي رياضيات، محاسبات عددي، بهينه سازي، تئوري اطلاعات، پردازش سيگنال، سيستم هاي کنترل، هوش مصنوعي و ... ارائه مي شود.

RSA Number : اعداد RSA اعداد مرکبي هستند که تنها دو فاکتو اول دارند براي همين گاهي اوقات به آنها اعداد نيمه اول (semiprime) گفته مي شود. با وجود آنکه اعداد RSA به مراتب کوچکتر از بزرگترين اعداد اولي است که تاکنون شناخته شده است اما بايد اذعان کرد که تجزيه اين اعداد در حالي که فاکتورهاي آنها اعداد اول بزرگ باشند بسيار بسيار دشوار است. از اين اعداد براي سيستم هاي رمز با کليد خصوصي و عمومي در انتقال اطلاعات استفاده مي شود. شرکتي بنام RSA Security جايزه بزرگي به شخصي خواهد داد که الگوريتمي براي تجزيه اين اعداد که فقط دو عامل اول بزرگ دارند اعطا خواهد کرد. لازم به ذکر است که تاکنون براي اعداد RSA از 100 الي 174 بيت جوايزي به ارائه دهندگان الگوريتم اعطا شده است اما براي اعداد RSA شامل 193 بيت راه حلي ارائه نشده است.

مطالب مرتبط

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش